+385 99 2645 307 BESPLATNA DOSTAVA IZNAD 35 EUR HRVATSKI PROIZVOD +385 99 2645 307 BESPLATNA DOSTAVA IZNAD 35 EUR HRVATSKI PROIZVOD

Zatvor u trudnoći

Trudnoća ili kako se često naziva „drugo stanje“ opisuje dio života žene u kojem se u njezinom tijelu događaju brojne promjene od kojih se većina nakon poroda vraća na normalu. Čest problem koji osjeti gotovo svaka trudnica je problem s probavom, tvrdom stolicom i zatvorom ili opstipacijom.

U kojem dijelu trudnoće je problem sa zatvorom najizraženiji i koji su njegovi uzroci?

prvom tromjesečju glavni uzrok zatvora u trudnoći je hormon progesteron. On uzrokuje opuštanje mišića u crijevima, omogućujući hrani da se duže zadržava u probavnom traktu. Sporiji prolazak hrane dovodi do apsorpcije veće količine tekućine iz crijeva, što crijevni sadržaj čini čvršćim. Kombinacija smanjene pokretljivosti i čvršćeg sadržaja doprinosi nastanku zatvora.

Kasnije tijekom trudnoće raste plod, povećava se maternica, a s njom i pritisak na debelo crijevo što dodatno otežava i usporava prolazak stolice.

Tijekom trudnoće raste plod i povećava se maternica, a s njom i pritisak na debelo crijevo – Kivalaks

Treba izbjegavati naprezanje tijekom pražnjenja jer može dovesti do pogoršanja stanja hemoroida (natečenih vena u rektalnom području). Hemoroidi su jako neugodni, ali dobro je što sami nestaju ubrzo nakon porođaja.

Dodaci željeza često su propisani u trudnoći za prevenciju i liječenje anemije, a mogu uzrokovati zatvor. Ako je to slučaj, nemojte prestati uzimati lijekove, već se radije obratite liječniku koji vam može propisati neki drugi oblik koji će vam više odgovarati.

Što mogu učiniti kad dođe do zatvora u trudnoći?

Problem zatvora u trudnoći treba rješavati odmah nakon pojave simptoma kako ne bi došlo do pogoršanja. Kako trudnice trebaju paziti što unose u organizam, preporučuje se problem rješavati prirodnim putem i koristiti proizvode na biljnoj bazi.

Kivilaks je potpuno prirodni sirup koji sadrži izbalansiranu količinu prehrambenih vlakana

Kod problema sa zatvorom u trudnoći važno je promijeniti prehranu. Potrebno je unositi veće količine hrane s visokim udjelom prehrambenih vlakana i povećati unos tekućine.

7 načina kako riješiti zatvor u trudnoći

  1. Povećajte unos vlakana. 
  2. Povećajte unos tekućine.
  3. Koristite bakterije mliječne kiseline 
  4. Redovito vježbajte. 
  5. Slušajte svoje tijelo. 

1. Povećajte unos vlakana. 

Vlakna prolaze kroz probavni trakt neprobavljena i vežu na sebe vodu – upijaju tekućinu. Povećana količina tekućine pomaže pokretljivosti stolice.

Jedite što više svježeg voća (šljive, kruške, smokve, kivi, marelice) te sušeno voće (suhe smokve, šljive, grožđice, marelice), povrće (hrskavo povrće kao što su mrkva, tikvica, krastavac i celer), cjelovite žitarice (musli, kruh cjelovitog brašna s mekinjama), mahunarke (grah, leću, grašak).

Možete dodati nekoliko žlica neprerađenih žitnih mekinja u pahuljice za doručak te nakon toga popiti čašu vode. Bijelu rižu, tjesteninu i kruh zamijenite integralnim varijantama. Dvije žlice mljevenog lanenog sjemena umiješanog u jogurt također mogu pomoći kod zatvora u trudnoći.

2. Povećajte unos tekućine.

Ako povećate unos vlakana, potrebno je povećati i unos tekućine. Previše vlakana i premalo tekućine može pogoršati zatvor čineći stolicu još tvrđom. Pijte dovoljno vode – barem 6 do 8 čaša dnevno.

Sok od kruške je odličan izvor vlakana koji su nam prijeko potrebni za rješavanje zatvora – Kivalaks

Ako volite piti sokove, možete piti nektar od šljiva, krušaka ili marelica, koji ne samo da ima veliki udio vode, nego i sadrži i više vlakna od ostalih sokova. Izbjegavajte dodavanje šećera u sokove, ali i u hranu.

3. Koristite bakterije mliječne kiseline

One se nalaze u mliječnim proizvodima i pomažu u radu crijeva. Među brojnim pozitivnim učincima probiotika (dobrih bakterija) na ljudsko zdravlje, znanstvena istraživanja ističu povoljan učinak i u terapiji opstipacije i konstipacije.

Zbog toga je poželjno svakodnevno konzumirati jogurte (kiseli kupus, kiselo mlijeko, kefir) obogaćene probioticima.

Kiselo mlijeko je odličan izvor probiotika koji pomažu kod zatvora u trudnoći – Kivalaks

4. Redovito vježbajte. 

Kretanjem tijela, pokreću se i crijeva. Redovita i umjerena fizička aktivnost tijekom trudnoće održava tijelo u dobrom stanju, a crijeva nisu iznimka.

Hodanje, plivanje, vožnja bicikla ili sobnog bicikla te vježbe za trudnice mogu ublažiti zatvor, a uz to osjećat ćete se bolje i zdravije.

5. Slušajte svoje tijelo. 

Nemojte zanemariti ili ignorirati odlazak na toalet kada osjetite potrebu. Čestim zanemarivanjem, mišići koji pokreću crijeva se ulijene.

Također dobro je jesti hranu i piti tekućinu odvojeno, u razmaku od barem 20 minuta.  I na kraju, stručnjaci se slažu, izbjegavajte odmaranje ili ležanje neposredno nakon što pojedete.

Recept – Kompot od suhe šljive i jabuke

Ako želite predlažemo Vam recept za domaći kompot od suhih šljiva i jabuka koji je pravi prirodni lijek za zatvor u trudnoći. Šljive sadrže veliku količinu vlakana, prava su energetska „bomba“ i bogate su brojnim nutrijentima (vitamin K, kalij).

Konzumiranje pola šalice suhih šljiva na dan može vam pomoći kod problema sa zatvorom u trudnoći.

Kompot od jabuke i šljive je odličan prirodni lijek za zatvor u trudnoći – Kivalaks

SASTOJCI:

  • 100 g suhih šljiva
  • 1 jabuka
  • 1 žlica bagremova meda
  • 3 dl vode

POSTUPAK:

  • Ako su smokve jako tvrde, prvo ih namočite u mlakoj vodi, oko 20 minuta.
  • Jabuku očistite i narežite na komade veličine šljiva.
  • Stavite kuhati u posudi suhe šljive, jabuke i vodu.
  • Kad sve skupa zavrije, smanjite vatru, promiješajte i kuhajte ih oko 15 minuta, polupokriveno, dok šljive ne omekšaju.
  • Izvadite šljive i jabuke rupičastom žlicom, stavite ih u šalicu ili zdjelicu, ako ćete ih odmah konzumirati, ili u posudu za kasnije.
  • U tekućinu u kojoj su se šljive i jabuke kuhale kad se malo prohlade dodajte med i miješajte dok se ne otopi.
  • Šljive i jabuke prelijte tekućinom.

Preporuka je konzumirati ovu količinu kompota tijekom dana.

Možda ste promijenili prehranu i način života i još uvijek imate problema sa zatvorom. Ako u bilo kojem trenutku tijekom trudnoće osjetite bol ili nelagodu, svakako se obratite svom liječniku.