Često nam se savjetuje da dobro jedemo prije spavanja kako bismo omogućili našem tijelu da učinkovito probavi večernji obrok i potaknuli dobar san. Ali ako počnete osjećati napadaj gladi do trenutka kad zaspite, ova formula ne funkcionira jer će taj osjećaj samo rasti tijekom noći i može uzrokovati prekid sna.
Neki od nas vole nešto grickati prije spavanja dok se navečer opuštaju.
Drugi to u potpunosti izbjegavaju zbog straha od prejedanja ili konzumacije „zločestih“ stvari poput čokolade ili sladoleda, gdje će sadržaj šećera učiniti svoju magiju i ostaviti vas u krevetu širom otvorenih očiju.
Zadnje što želimo učiniti je pojesti nešto što uzrokuje noćnu nesanicu.
Koju to onda hranu možemo jesti kasnije tijekom dana a da zapravo može potaknuti san, umjesto poremetiti ga?
Trešnje
Melatonin je hormon koji se prirodno proizvodi u tijelu, a jedan od njegovih učinaka je da pomaže spavanju. Trešnje su bogate melatoninom i stoga nam pomažu da noću zaspimo i spavamo. Istraživanja su pokazala da čaša soka od trešnje može biti učinkovitija od drugih proizvoda koji sadrže melatonin ili valerijanu u borbi protiv nesanice. Tu je i očiti veliki plus kod jedenja trešanja – zdrave su! Ne trebate ih cijediti da bi djelovale, jednako je učinkovito ako ih jedete cijele.
Kivi
Kivi je još jedno voće na popisu kasnonoćnih grickalica. Sudionici koji su tijekom četiri tjedna jeli dva kivija jedan sat prije spavanja zaspali su 35 % brže od onih koji nisu jeli ovo voće, pokazalo je istraživanje u časopisu Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition.
Osim što je bogat antioksidansima, karotenoidima te vitaminima C i E, sadrži i poznati hormon serotonin. Ovaj hormon spavanja povezan je s brzim pokretima očiju (REM) i njegove niske razine mogu uzrokovati nesanicu. Slično tome, kivi je bogat folatom, a nesanica je jedan od zdravstvenih problema koji su simptom nedostatka folata.
Banana
Banana je voće koje obično povezujemo s tjelovježbom i davanjem energije, ali njen sadržaj kalija i magnezija zapravo može poslužiti za opuštanje mišića i poticanje stanja sna. Osim što nas opušta, magnezij može pomoći u kvaliteti sna. Banana također sadrži triptofan koji djeluje zajedno sa serotoninom i melatoninom, hormonima koji potiču san u tijelu.
Bademi
Sirovi bademi izvrstan su izvor magnezija i kalcija koji opuštaju mišiće. Kalcij također pomaže u pretvorbi triptofana u melatonin koji također pomaže našem obrascu spavanja.
Slanutak
Iako je to nešto što mnogi od nas izbjegavaju jer se višak pretvara i pohranjuje kao mast, ugljikohidrati mogu djelovati kao pomoć pri spavanju. Ako niste pojeli previše tijekom dana ili ste dovoljno sretni da imate brz metabolizam, porcija ugljikohidrata prije spavanja može biti izvrstan način da potaknete dubok, zdrav san. Lakši način uživanja u malo ugljikohidrata dolazi u obliku zdjelice pečenog slanutka. Uzmite malo kuhanog slanutka i lagano ga premažite maslinovim uljem, zatim dodajte omiljeno bilje i začine, sol i papar i pecite u pećnici dok izvana ne bude hrskavo, a iznutra svijetlo i pahuljasto.
Ovo je ugodan međuobrok na biljnoj bazi koji bi vam trebao pomoći da dobijete potreban san zbog svojih svojstava stimuliranja serotonina, razine triptofana i sadržaja magnezija.
Tost
Slično konceptu slanutka i ideji o ugljikohidratima, komad tosta prije spavanja također može pomoći u spavanju – ali neka bude od cjelovitog zrna! Stavite malo maslaca od badema za dodatnu pomoć pri spavanju ili malo avokada ako vam je slano, a na vrh stavite malo zdravih masnoća.
Omlet od povrća
Ovo možda ne zvuči kao vaš prosječni međuobrok, ali jaja su odličan izvor melatonina, kao i L-ornitina, aminokiseline koja također pomaže u kvaliteti našeg sna. Dodajte malo povrća koje sadrži melatonin kao što su šparoge i brokula i dobit ćete još veći poticaj spavanju.
Zaključak
Ovaj članak ima isključivo informativnu svrhu i ne treba ga smatrati medicinskim savjetom, niti ga koristiti umjesto profesionalne medicinske dijagnoze ili liječenja. Ako imate bilo kakvih nedoumica ili pitanja o svom zdravlju, razgovarajte s kvalificiranim medicinskim djelatnikom. Informacije navedene u ovom članku nisu namijenjene dijagnosticiranju, liječenju ili prevenciji bilo koje bolesti.