Osjećate li se stalno umorno? Ili vam je koža nedavno bila blijeda i bez sjaja? Možda odmor nije sve što vam treba.
Anemija je stanje u kojem vašem tijelu nedostaje crvenih krvnih stanica. Zdrava crvena krvna zrnca glavni su dio hemoglobina u vašoj krvi koji veže kisik.
To jednostavno znači da ako imate nizak broj crvenih krvnih zrnaca ili hemoglobina, tada stanice u vašem tijelu možda neće dobiti dovoljno kisika da ispravno funkcioniraju, zbog čega biste se mogli osjećati umorno većinu vremena.
Postoje mnoge vrste anemije, ali najčešća je uzrokovana nedostatkom željeza u tijelu. Koštana srž zahtijeva željezo za proizvodnju hemoglobina.
Bez dovoljno željeza u tijelu, ono neće moći proizvesti hemoglobin za crvena krvna zrnca. Indija je jedna od nacija s najviše anemičnih žena i djece.
Kod trudnica anemija uzrokovana nedostatkom željeza može uzrokovati ozbiljne komplikacije, dok kod djece može utjecati na njihov jezik i motoriku.
Simptomi anemije
Većina simptoma anemije vrlo je česta i mogu proći nezapaženo. Stoga je važno provjeriti razinu hemoglobina ako već dulje vrijeme osjećate bilo što od sljedećeg:
- konstantan umor,
- blijeda koža,
- jako opadanje kose,
- nedostatak energije,
- učestalo ubrzano lupanje srca,
- kratkoća daha,
- konstantno neraspoloženje ili osjećaj slabosti.
Prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije, muškarci koji imaju manje od 13 grama hemoglobina po decilitru su anemični, a isto vrijedi i za žene koje imaju manje od 12 grama hemoglobina po decilitru.
Ipak, nema razloga za paniku. Anemija se može liječiti i kontrolirati uz malo pažnje i opreza. Ako imate anemiju, prvi korak je razgovor sa svojim liječnikom o uzimanju dodataka željeza. Osim toga, svakako trebate obogatiti svoju prehranu namirnicama bogatim željezom.
Sastavili smo neke od najboljih kućnih lijekova za anemiju koji vam mogu pomoći povećati energiju i vratiti vitalnost.
Prirodni lijekovi za anemiju
- Povećajte unos vitamina C. Anemija ima tendenciju oslabiti vaš imunološki sustav i stoga možete biti skloniji infekcijama i upalnim bolestima. Adekvatne doze vitamina C mogu vas ojačati vaš imunitet, a istovremeno pomažu u apsorpciji željeza. Konzumirajte naranče, a možete popiti i čašu vode s limunom svaki dan.
- Jogurt s kurkumom. U svojoj knjizi, ‘Ayurvedski kućni lijekovi’, dr. Vasant Lad predlaže da oni koji pate od kapha tipa anemije trebaju popiti šalicu jogurta dva puta dnevno, ujutro i poslijepodne, sa žličicom kurkume. Kod anemije kapha tipa, osoba može osjetiti oticanje, a koža postaje hladna i vlažna. Ovaj lijek pomaže u balansiranju kapha doshe u tijelu.
- Jedite više zelenog povrća. Visoke količine klorofila sadržane u zelenom povrću poput špinata, celera, gorušice i brokule dobar su izvor željeza. Imajte na umu da je špinat najbolje jesti kuhani jer sirovi listovi sadrže oksalnu kiselinu koja može spriječiti apsorpciju željeza u tijelu.
- Svježi sok od cikle ili nara djeluje kao izvrstan tvorac krvi, ali i kao njen pročišćivač. Cikla je bogata folnom kiselinom, možete je kombinirati s jabukama ili mrkvom. Nar je, s druge strane, bogat željezom, ali i drugim mineralima poput bakra i kalija. Oba ova soka, ako ih redovito pijete, mogu povećati vašu razinu energije podržavajući zdrav protok krvi i učiniti da se osjećate energičnije.
- Bakrena voda se u Ayurvedi smatra vrlo zdravom. Dr. Vasant Lad također savjetuje da se svako jutro voda čuva u bakrenoj posudi preko noći. Ovo pomaže u obnavljanju vašeg tijela prirodnim mineralima, a također je poznato da je vrlo dobro za liječenje gubitka kose.
- Konzumacija sjemenki sezama je još jedan odličan način da povećate unos željeza, posebno sjemenki crnog sezama. Sjemenke sezama možete potopiti u malo vode dva do tri sata, a zatim ih samljeti u pastu. konzumirajte sa žličicom meda svaki dan.
- Grožđice i datulje. Ovo sušeno voće nudi kombinaciju željeza i vitamina C. To omogućuje tijelu da brzo i učinkovito apsorbira željezo iz njih. Pojedite šaku grožđica i jednu ili dvije datulje za doručak ili kao međuobrok. Također su poznati po tome što vam trenutno daju energiju.
Dodatak željeza
Ovaj članak ima isključivo informativnu svrhu i ne treba ga smatrati medicinskim savjetom, niti ga koristiti umjesto profesionalne medicinske dijagnoze ili liječenja. Ako imate bilo kakvih nedoumica ili pitanja o svom zdravlju, razgovarajte s kvalificiranim medicinskim djelatnikom. Informacije navedene u ovom članku nisu namijenjene dijagnosticiranju, liječenju ili prevenciji bilo koje bolesti.